Moralė: Bendrasis gėris permainų laikais

Jonathan Sacks

Nėra laisvumo be moralės, laisvės be atsakomybės, nėra gyvybingo „Aš“ be tvaraus „Mes“.

JONATHAN SACKS (Džonatanas Saksas, 1948–2020) – profesorius, filosofas, teologas, 1991–2013 m. vyriausiasis Britanijos rabinas, politikas, lordas. Daugelio moralės filosofijos ir teologijos veikalų autorius, radijo ir televizijos laidų apie moralę kūrėjas. „Moralė. Bendrasis gėris permainų laikais“ – viena iš paskutinių filosofo knygų.

Gyvename kultūros klimato kaitos laikotarpiu. Moralę perkėlėme rinkoms ir valstybei. Tačiau rinka kuria turtą, o valstybė stengiasi suvaržyti pernelyg didelę nelygybę, todėl nė viena nėra pajėgi pakelti moralės naštą ir parodyti mums, kaip turėtume gyventi.
Visuomenę ir mūsų bendravimą ši kaita smarkiai paveikė. Tradicinės vertybės žlunga, o pastarojo laikotarpio politikos sūpuoklės parodė, kad šiuolaikiniai pakantumo idealai, regis, išmušė vairą iš rankų, ir mes esame nešami pasroviui. Viskas byra nenuspėjamai: pagiežingas viešasis diskursas stabdo socialinę pažangą, susiskaidžiusią visuomenę kursto tapatybės ir ekstremistinė politika, stiprėjanti aukos jausenos kultūra reikalauja „saugių erdvių“ ir užčiaupia diskusijas, daugelis būgštauja to, ką žada ateitis. Pribloškiamai įžvalgiai kritikuodamas šiuolaikinę visuomenės būklę ir nuosekliai vertindamas jos priežastis nuo senovės graikų laikų per reformaciją ir Šviečiamąjį amžių iki pat nūdienos J. Sackas teigia, kad netekę moralės prarasime ir laisvę.
Vis dėlto jeigu mums rūpi ateitis, turime imtis atkurti bendrąjį moralinį pamatą. Tada vėl atrasime gyvenimą keičiančias paradoksalias tiesas, kad esame stiprūs, jei rūpinamės silpnaisiais, turtingi, jei atsižvelgiame į vargšus, ir nepažeidžiami, jei globojame pažeidžiamuosius. Ši knyga – įkvepiantis žvilgsnis į pasaulį, kuriame visi galime rasti sau vietą ir pasitikti ateitį be baimės.

Žmonės, kurie rekomenduoja šią knygą

visos žmonės →

Panašios knygos

visos knygos →